Młode ptaki trafią do rezerwatu Łężczok

W pierwszym tygodniu czerwca do Fundacji Kumak trafiły młode ptaki. Siedem małych kacząt kaczki krzyżówki biegało przez kilka godzin bez opieki w rejonie realizowanej budowy.

Młode kaczki w Fundacji Kumak

Mimo prób, nie udało się odnaleźć matki maluchów. Po nocy spędzonej w Fundacji, rozpoczęliśmy poszukiwania nowego domu dla piskląt. Z pomocą przyszli pracownicy Urzędu Gminy w Lyskach. Małe kaczki trafiły do gospodarstwa, w którym podrosną. Za kilka tygodni zostaną wypuszczone na terenie rezerwatu przyrody Łężczok pod Raciborzem. Młode ptaki będą tam miały idealne warunki do życia.

Krzyżówka występuje praktycznie na terenie całej Europy, w Polsce jest bardzo liczna, stąd nie jest gatunkiem zagrożonym i nie podlega ochronie gatunkowej. Oprócz łabędzia jest jedynym ptakiem wodnym, który przystosował się do życia na obszarach zurbanizowanych, często tracąc lęk przed człowiekiem.

Krzyżówka gniazda buduje przede wszystkim w sąsiedztwie zbiorników wodnych, ale z uwagi na grożące niebezpieczeństwa, nierzadko decyduje się na zakładanie gniazd w dziuplach drzew. W miastach znane są przypadki gniazdowania we wnękach budynków oraz w donicach usytuowanych na tarasach i balkonach, skąd potem młode po wykluciu bezpiecznie wyskakują, a samica prowadzi je do wody.