Uczniowie ZSP nr 9 w Rybniku potrafią ratować życie

Kilkudziesięciu uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9 w Rybniku przeszło szkolenie zorganizowane przez Fundację Kumak w ramach projektu Wakacje bez Przypału.

Wakacje bez Przypału to warsztaty realizowane w rybnickich szkołach, które mają za zadanie przygotować młodzież z Rybnika do bezpiecznego spędzenia nadchodzących wakacji. Jednym z zagrożeń, które czekają na młodych ludzi w okresie wypoczynku są dopalacze. Choć służby ratunkowe są wzywane do zatruć tymi środkami przez cały rok, liczba osób, które po dopalaczach wymagają pomocy, zwiększa się w wakacje. Letni wypoczynek to również okres różnego rodzaju urazów podczas gier i zabaw. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, Fundacja Kumak realizuje projekt Wakacje bez Przypału. ZSP nr 9 w Rybniku jest kolejną szkołą, która włączyła się w przygotowanie uczniów do bezpiecznego spędzenia wakacji.

Uczniowie szkoły na Zamysłowie spotkali się z dziennikarzem, który opowiedział w jakich warunkach produkowane są dopalacze, co jest do nich dodawane oraz do czego są zdolne osoby po ich zażyciu. Spotkanie urozmaicały autentyczne przykłady z regionu opisywane przez media. W drugiej części warsztatów uczniowie wzięli udział w zajęciach z nauki pierwszej pomocy. Taka umiejętność może się przydać nie tylko podczas wakacji, ale również w ich całym późniejszym życiu.

Zadanie pn. Wakacje bez Przypału jest współfinansowane przez Miasto Rybnik. Zajęcia zorganizowała Fundacja Kumak.