Pluszakowe pogotowie odwiedziło dzieci w Społecznej Szkole Podstawowej w Rybniku

Rybnicka Społeczna Szkoła Podstawowa w nowym roku szkolnym obrała sobie za cel przeszkolenie wszystkich uczniów w zakresie pierwszej pomocy. Do szkoły przyjechało więc Pluszakowe Pogotowie.

Uczniowie podczas zajęć zorganizowanych przez Fundację Kumak zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe, dzieci młodsze oraz dzieci starsze. Maluchy na przygotowanych stanowiskach poznawały podstawowe zagadnienia związane z udzielaniem pomocy przedmedycznej oraz zachowaniem się w sytuacjach wymagających wezwania odpowiednich służb. – Taka forma nauki dla maluchów jest naszym zdaniem najlepsza. Dzieci w przyjaznych warunkach czyli w swojej szkole, na pluszowych maskotkach oraz misiach w rozmiarze XXL i przy użyciu kolorowych plansz, uczą się zasad bezpieczeństwa oraz jak udzielić pierwszej pomocy – mówiła Hanna Niedźwiedź z Fundacji Kumak.

Zwieńczeniem „Pluszakowego Pogotowia” było zwiedzanie karetki i zapoznanie się z jej wyposażeniem. Z kolei dzieci starsze ćwiczyły na fantomach resuscytację krążeniowo- oddechową. – Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że siedmiolatek sam nie jest w stanie udzielić pierwszej pomocy dorosłemu mężczyźnie, ale ósmoklasista fizycznie jest już w stanie uratować komuś życie. Podstawowym celem naszych zajęć jest jednak oswajanie dzieci z sytuacjami, w których pomoc jest potrzeba, żeby nie były obojętne. Jeżeli od najmłodszych lat będziemy dzieci oswajać z tematyką pierwszej pomocy i zachowaniami z nią związanymi, to w przyszłości możemy mieć pewność, że nie będą bały się zareagować – dodaje przedstawicielka Fundacji Kumak.