Dopalacze w Rybniku? Młodzież z Boguszowic wie, jak ich unikać

Siódmoklasiści z ZSP nr 6 w Rybniku-Boguszowicach mieli okazję wziąć udział w warsztatach „Wakacje bez przypału’ przygotowanych przez Fundację Kumak. Młodzież dowiedziała się, że dopalacze w Rybniku to poważny problem.

Zajęcia Wakacje bez Przypału były okazją do spotkania z dziennikarzem i ratownikami medycznymi. Uczniowie wysłuchali prawdziwych historii z regionu opisywanych przez dziennikarzy. W każdej z nich przyczyną problemów były dopalacze. Młodzi ludzie dowiedzieli się również w jakich warunkach produkowane są niedozwolone środki oraz jak niszczą organizm. Na spotkaniu podkreślano, że najczęściej skład, dawki i działanie oferowanych produktów tzw. „dopalaczy” nie są nawet znane sprzedającemu, więc tym bardziej konsumentowi. Również reakcja organizmu jest zmienna i nieprzewidywalna. Co stanowi realne zagrożenie zdrowia i życia.

Siódmoklasiści nauczyli się podczas warsztatów jak ratować osobę, która zażyła dopalacze. Ratownicy instruowali uczestników warsztatów jak zadbać o własne bezpieczeństwo w sytuacji kontaktu z osobą pod wpływem takich środków. Młodzież dowiedziała się czego nie robić w takiej sytuacji, jak taka osoba widzi, słyszy i myśli. Każdy z uczestników nauczył się rozpoznawać czy dana osoba wymaga reanimacji, czy też wystarczy samo powiadomienie służb ratunkowych.

Ratownicy przywieźli do ZSP nr 6 komplet fantomów, dzięki czemu każdy z uczniów mógł wykonać masaż serca. Ratownicy na bieżąco korygowali błędy popełniane przez uczniów i służyli pomocą. Podczas spotkania z dziennikarzem młodzież poznała przypadki dewastacji karetek i ataku na ratowników medycznych, które często są opisywane przez media. Przed szkołą zaparkowała karetka, a uczniowie zapoznali się z jej wyposażeniem. Zobaczyli jakie urządzenia są zabudowane w jej wnętrzu, czemu służą i jak działa zespół ratowników.  Dzięki spotkaniu uczniowie z Rybnika Boguszowic wiedzą, że jak wszędzie, dopalacze w Rybniku są obecne, jednak nie warto ich zażywać.

Zadanie pn. Wakacje bez Przypału jest współfinansowane przez Miasto Rybnik. Zajęcia zorganizowała Fundacja Kumak.